Skip to content

Polish Czech English French German Greek Japanese Russian Spanish Ukrainian

polityka narkotykowa

Zmiana w podejściu Monaru do polityki narkotykowej i terapii substytucyjnej.

Zdjęcie

Zainteresowanych zapraszamy do przeczytania wywiadu z przewodniczącą Monaru Jolantą Łazugą-Koczurowską, który ukazał się w weekendowym wydaniu Gazety Wyborczej.

http://wyborcza.pl/magazyn/1,139525,16311284,Dlaczego_wciaz_rozmawiamy_o_metadonie_.html

Wywiad pokazuje znaczną drogę jaką przeszła ta zasłużona organizacja w ciągu ostatnich lat, licząc od chwili gdy w Polsce rozpoczęła się w 2009 r. szeroka debata ekspertów, w tym także krytyka obecnego modelu przeciwdziałania narkomanii. Monar był kreowany przez niektóre media, w tym przez dziennik Rzeczpospolita na przeciwnika zmian, ale też sam dostarczał licznych argumentów, by postrzegać go jako organizację zachowawczą.

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi na świecie

Porozmawiajmy o narkotykach - przerwij milczenie

Dzień ten został uchwalony 27 lat temu przez ONZ. I choć pierwotnie ideologia towarzysząca obchodom była jak najbardziej właściwa, tak obecnie  w wielu krajach "wojna z narkotykami" przybrała postać wojny z ludźmi. W Chinach czy Indonezji tego dnia odbywają się masowe egzekucje na osobach, które posiadały narkotyki.

INFOGRAFIKA: POLSKA PRZEGRAŁA WOJNĘ Z NARKOTYKAMI W LICZBACH !

DrugsFacts

Zapraszamy do zapoznania się z infografiką, która liczbowo obrazuje przegraną wojnę z narkotykami w Polsce. Tzw. „wojna z narkotykami”, w której bronią są surowe kary wymierzane główne w użytkowników narkotyków oraz osoby uzależnione, to zarówno strata pieniędzy podatników, jak i stracona szansa na usprawnienie funkcjonowania społeczeństwa.

Polska Premiera raportu RELEASE

Oto uroczysta premiera raportu Release pt. „Cicha rewolucja dekryminalizacja posiadania narkotyków na świecie” Raport ten to pierwsza publikacja opisująca zmiany światowej polityki narkotykowej ostatnich lat – w tym proces dekryminalizacji narkotyków oraz liberalizacji prawa narkotykowego na całym świecie.

 

Opinia Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej w sprawie rządowego projektu nowelizacji UoPN

Zdjęcie

Warszawa, dn.03.03.2014r.

OPINIA POLSKIEJ SIECI POLITYKI NARKOTYKOWEJ

ws. rządowego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 31.01.2014r.

Pismem z dnia 03.01.2014 r. Polska Sieć Polityki Narkotykowej została poproszona przez Ministerstwo Zdrowia o zaopiniowanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 31.01.2014r.

W rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zaproponowano zmianę definicji ziela konopi innych niż włókniste. Zmiana ta

PŁATEK: Potępienie niewiele ma wspólnego z profilaktyką.

Zdjęcie

Opinia  prof. Moniki Płatek  na temat nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w której czytamy m.in. "...Znacznie łatwiej przeciwdziałać narkomanii, kiedy dostarczy się wiedzę i racjonalnie wyjaśni, dlaczego nie należy używać danej substancji, niż gdy robi się tajemnicę z tego, jak dana substancja działa. Rzeczy zakazane są dużo bardziej pociągające, wiedza zaś zdziera aurę tajemniczości i buduje szacunek i partnerstwo..."

CALZADA: MARIHUANA TO NIE JEST ZWYKŁY PRODUKT

Wywiad z Julio Calzadą

Rozmowa Artura Domosławskiego z Julio Calzadą, szefem Junta Nacional de Drogas – zespołu rządowego, który wprowadza nową, eksperymentalną politykę narkotykową w Urugwaju.
"Konwencja dotycząca narkotyków jest jak garnitur skrojony wedle jednej miary na Urugwajczyków, Brazylijczyków, Chińczyków czy Polaków, mimo że mamy różne talie." - powiedział Calzada

Relacja ze szkolenia dla prokuratorów i debaty w Rzeszowie - "Miasto wolne od NARKOTYKÓW ?

Plakat- Debata Rzeszów - miasto wolne od narkotyków?

Rzeszowscy prokuratorzy częściej będą stosować art. 62 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Taką deklarację usłyszeli po spotkaniu w Rzeszowie przedstawiciele Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. - To wielki sukces naszej organizacji - skomentowała Agnieszka Sieniawska.

Pomóż użytkownikom z Rumunii - podpisz petycję!

Flaga Rumunii

Nasi rumuńscy przyjaciele są w bardzo trudnej sytuacji. Prowadzone przez nich programy redukcji szkód (takie jak wymiana strzykawek czy leczenie substytucyjne) były dotychczas finansowane przez organizacje międzynarodowe jak ONZ i UE, jednak finansowanie zostało drastycznie ograniczone, a rumuński rząd nie chce finansować usług, za które jest według prawa odpowiedzialny. Z tego powodu zamknięto już 4 z 6 programów, a pozostałe 2 zostaną zamknięte w najbliższym czasie, jeżeli rząd nie zmieni zdania.

Węgry chcą być krajem wolnym od narkotyków

Flaga Węgierska

Rząd Węgier przyjął nową "narodową strategię antynarkotykową", której celem jest kompletne wyeliminowanie narkotyków do 2020 r. Dokument ma nazwę Czysta Świadomość, Trzeźwość i Walka z Przestępczością Narkotykową i był kilkakrotnie krytykowany przez profesjonalne organizacje za moralizatorskie podejście i ideologicznie naładowany język. W 2010 r. rząd odrzucił pragmatyczną i postępową narodową strategię narkotykową przyjętą przez poprzednią administrację, mimo że cieszyła się ona szerokim poparciem organizacji pozarządowych.

glqxz9283 sfy39587stf01