Polska Sieć Polityki Narkotykowej we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychodelicznym realizuje projekt partyworkingowy „Bezpieczna przestrzeń”. Pracujemy na warszawskich imprezach i ogólnopolskich festiwalach, gdzie prowadzimy działania z zakresu profilaktyki, edukacji i redukcji szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Zapewniamy również niezbędne wsparcie osobom, które przeżywają trudne doświadczenia pod wpływem psychodelików (tzw. psyhelp).

Na naszych stoiskach można skorzystać z materiałów edukacyjno-informacyjnych dotyczących substancji psychoaktywnych, prawa i polityki narkotykowej, bezpiecznego seksu czy profilaktyki HIV/AIDS. Prowadzimy działania z zakresu profilaktyki selektywnej i edukacji na temat zagrożeń związanych z używaniem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych. Jeśli ktoś używa lub planuje użyć i nie chce zmienić swojej decyzji, edukujemy o możliwie najmniej szkodliwych sposobach przyjmowania substancji. Rozdajemy także materiały przyczyniające się do redukowania potencjalnych szkód, takie jak prezerwatywy, gaziki odkażające, sól fizjologiczną, zatyczki do uszu, testy kolorymetryczne czy filtry węglowe. W prowadzonych przez nas stoiskach można także dostać wodę z elektrolitami, gumę do żucia, czekoladę i owoce.

W przypadku gdy ktoś chciałby przestać używać substancji lub czuje, że może mieć z tym problem, informujemy o miejscach i programach, gdzie może uzyskać niezbędną pomoc. Podczas większych wydarzeń jest również z nami psycholog, psychoterapeuta czy specjalista terapii uzależnień. Natomiast w momencie, gdy doświadczenie osoby po użyciu substancji (w tym także substancji psychodelicznych) staje się trudne, zapewniamy jej podstawowe wsparcie na miejscu. Wszystkie działania realizujemy w oparciu o strategie z zakresu redukcji szkód, czyli najbardziej skuteczną formę ograniczenia występowania szkód zdrowotnych u osób okazjonalnie zażywających substancje psychoaktywne. Oferujemy wsparcie wykwalifikowanych partyworkerek_ów w sytuacjach problematycznych oraz kompletną i aktualną wiedzę na temat bezpieczeństwa związanego z zażywaniem narkotyków. Nasze działania są zgodne ze Strategią Antynarkotykową UE 2021-2025 oraz rekomendowane przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkomanii i Narkotyków (EMCDDA) i Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN).

Za koordynację projektu odpowiada Aleksandra Pałaszewska (email: apalaszewska@politykanarkotykowa.com) – absolwentka kulturoznawstwa ze specjalizacją w zarządzaniu i organizacji projektów na Uniwersytecie SWPS, gdzie obroniła pracę magisterską dotyczącą krytycznej analizy współczesnego „renesansu psychodelicznego”. Certyfikowana fitoterapeutka oraz konsultantka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego (PTP). 

Od 2020 roku członkini Zespołu Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej, gdzie koordynuje projektem partyworkingowym „Bezpieczna przestrzeń” oraz pracuje przy realizacji różnych projektów związanych z prawem i polityką narkotykową. Organizatorka polskiej edycji międzynarodowej kampanii „SupportDon’t Punish” w latach 2021-2023. Pracuje przy organizacji cyklicznej Konferencji „Nauka Psychodeliczna” realizowanej we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UW. Redaktorka naczelna „Informatora Psychodelicznego” – oficjalnego newslettera PTP dotyczącego najnowszych odkryć i badań naukowych z obszaru psychodelików. Menadżerka mediów społecznościowych PSPN, PTP oraz Poradni Psychoaktywnej.

Pełniła rolę ekspertki podczas badania IPiN „JUST 2021: Język pomocy w uzależnieniach. Słownik terminologiczny”. W 2022 roku uczestniczyła w grupie projektowej InterGLAM oraz współprowadziła panel „Media representations and depictions of drugs and addictions” na europejskiej konferencji Lisbon Addictions. Udzielała wywiadu do serwisu internetowego NaTemat.pl oraz książki „Haj. Jak nie szkodzić sobie i innym” autorstwa Damiana „Mestosława” Sobczyka i Bartosza Przybyszewskiego. Gościła w audycji Macieja Lorenca „Psychodelicje” w Newonce.Radio, a także wypowiadała się na temat racjonalnej polityki narkotykowej w Radio Nowy Świat, Halo Radio czy podczas festiwalu Ravekjavik.

Projekt „Bezpieczna przestrzeń” jest współfinansowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w ramach Narodowego Programu Zdrowia.